4 Eylül 2017 Pazartesi

Samed Behrengi - Küçük Kara Balık

 
Herkese Merhaba

Kısa zaman önce bitirdiğim ve çok beğendim bir kitap Küçük Kara Balık. Eski zamanlarda bir gölde yaşayan bir balığın hikayesini anlatacağım sizlere.

Küçük Kara Balık gölün dışında hayat olduğunu düşünür ve bu düşüncesini başkalarıyla paylaşır. Ancak kimse ona inanmaz. Herkes onunla dalga geçer. Küçük Kara Balık onları umursamaz. Eşyasını toplayıp yola çıkar. Bu yolculuğunda başkaları ile tanışır. Ama bu kişilerde onun bu fikri ile dalga geçer. Onu "gölün dışında hayat yok" "sen oturup, gezip, tozup hayatını yaşa" gibi sözlerle oyalarlar. Küçük Kara Balık onları da umursamaz ve son kez benimle geliyor musunuz? Deyip sözünü bitirir. Ona katılan bir kaç kişi ile macerasına devam eder. Ama bu macerasında birkaç tane tehlike ile karşılaşır. Bu tehlikelerin sadece sonuncusunu atlatamamıştır. Küçük Kara Balığı bir daha gören olmamıştır.

Kitaptan çok güzel ve okurken çok zevk aldım. Kitabı okuyanların beğeneceğini düşünüyorum. Küçük, büyük herkesin beğenerek okuyabileceği bir kitap. Eğlence, macera, heyecan vb. gibi birçok şey var. Umarım sizde okuma şansı bulursunuz.

Yeni yazım yakın zamanda gelecek. Şimdilik Hoşçakalın.

Tanıtım Bülteninden

Bir varmış bir yokmuş, bir Küçük Kara Balık varmış; bu Küçük Kara Balık annesiyle birlikte bir derede yaşarmış. Küçük Kara Balık’ın en sevdiği şey, ay ışığının evlerinin üstüne vurmasıymış. Her gün, sabahtan akşama kadar, Küçük Kara Balık, annesinin peşine takılır, oraya buraya yüzermiş. “Anneciğim, burada daha fazla kalamam ben, gitmeliyim!” demiş bir gün Küçük Kara Balık. “Gitmek istediğine emin misin?” diye sormuş annesi. “Evet,” demiş Küçük Kara Balık. “Bu derenin ucunun nereye çıktığını gidip görmek istiyorum,” demiş. Başka yerlerde neler olup bittiğini gerçekten bilmek istiyorum... Böyle amaçsızca yüzmekten bıktım usandım.” Küçük Kara Balık, bütün çocuklar için unutulmaz bir öykü, bir başucu kitabı.

Basım Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 56

Can Yayınları

14 yorum:

 1. Adını çok duyduğum bir kitap. Şimdi daha çok merak ettim. Güzel bir anlatım olmuş ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim en kısa zamanda sizde okuyun

   Sil
 2. Güzelmiş ama sonu acıklı sanırım, küçük kara balığı bir daha gören olmamasına üzüldüm. Çok teşekkürler.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sonu acıklı ama güzel ve eğlenceli bir kitap

   Sil
 3. Merak etmek önemli.Anlattıklarından öğretici bir kitap olduğunu düşündüm :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birşey değil evet dediğiniz gibi merak etmek bazen önemli

   Sil
 4. derya nın blog keşif etkinliğinden buldum bloğunuzu.. emeğinize sağlık takipçinizim:) bana da beklerim..

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel bir kitaptir degil mi 😊. Tanitim için tesekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir öyküdür. Ben okudum, çocuğum okudu. Ne yazık ki bu güzel öykünün yazarı Behrengi'nin adalet ve tıpkı bu öyküde olduğu gibi dogmayı sorgulayan kitaplarından dolayı ülkesinde afaroz edilmiş ve henüz 28 yaşında şüpheli bir şekilde ölmüştür

  YanıtlaSil
 7. Merak ettiğim bir kitap. :) Çocuk kitapları çok hoşuma gidiyor zaten. :) Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim gerçekten merak edilecek bir kitap

   Sil